Choroby rýb

 

Zápcha

Príznaky: Nepravidelná alebo nedostatočná činnosť čriev; pokiaľ sa nelieči, bude postihnutá ryba vážne oslabená. Nekŕmte ryby so zápchou, produkujú málo exkrementov, oddychujú na substráte a môžu mať opuchnuté brucho. 

Príčina: Slabá alebo nesprávna potrava, v niektorých prípadoch prekrmovanie.

Liečenie: V nádrži rozpustite síran horečnatý (polovicu čajovej lyžičky na 4,5 l vody). Ak je ryba čulejšia, upravte jej potravu.

 

Kopepodózy

Príznaky: Ryba nevypočítateľne pláva, obtiera sa o kamene, drevo alebo iný substrát. Na tele jej vidieť malé červovité organizmy, zo zapálenej pokožky môžu vysieť belavé zelené vlákna.

Príčina: Dospelé samice (kôrovce) sú zaborené hlavohruďou do pokožky hostiteľskej ryby, najčastejšie bývajú napadané rybničné ryby.

Liečenie: Odlovte z nádrže a opatrne pinzetou vytiahnite parazita - neotrhnite hlavohruď! Ranku dezinfikujeme.

 

Vodnatielka

Príznaky: Nafúknuté brucho a šupiny môžu odstávať od tela. Termín vodnatielka sa sťahuje na všetky ochorenia, pri ktorých sa obnormálne nadúva brucho. Tieto ochorenia sa dajú odlíšiť len vyšetrením po úhyne. Chronická vodnatielka sa vyvíja pomaly, v akútnych prípadoch je nadutie náhle. Malawijská vodnatielka napadá hlavne africke cichlidy.

Príčina: Buď zlyhanie orgánov, alebo činiteľov prostredia, vysoky obsah chloridu sodného, vysoký obsah dusičnanov, baktérie alebo slabá nevhodná potrava.

Liečenie: Neexistuje. Pomáha zlepšenie chemizmu vody v nádrži a ľahká diéta.

 

Rozpad plutiev

Príznaky: Zápal lúčov plutiev alebo degenerácia plutvovej membrány. Náchylnejšie sú ryby s dlhými závojnatými plutvami.

Príčina: Bakteriálne ochorenie vyprovokované zlou kvalitou vody. Iné spolupôsobiace činitele: plutvy poškodené ohryzom alebo pri chytaní do sieťky a slabá potrava s nedostatkom vitamínov.

Liečenie: Zlepšenie chemizmu vody a napravenie všetkých príčin v prostredí. Ryby vylovte a napadnuté ryby ošetrite špeciálnym baktericídom. V ťažkých prípadoch sa obráťte na špecialistu.

 

Kaprivec

Príznaky: Obtieranie sa o kamene, drevo a substrát. Dobre vidieť malé priesvitné diskovité parazity, tesne pritlačené na pokožku.

Príčina: Kaprivec sa dorží dvoma prísavkami, prepichuje kožu a živí sa krvou. Samice opúšťajú hostiteľa a kladú mnoho vajíčok. Vyliahnuté larvy napadajú novýchh hostiteľov.

Liečenie: Vylovte rybu a odstránte z nej parazita pinzetou, ranku ošetrite antiseptikom. Dajte do nádrže špeciálny prostriedok na odstránenie lariev. Vo vážnych prípadoch použite Metriponate alebo Masoten.

 

Pleseň

Príznaky: Plesňové chumáče podobné vate po častiach alebo zdanlivo špinavej pokožke. Plešeň napadá miesta na tele alebo plutvách, kde bol poškodený sliz.

Príčina: Druhotná plesňová infekcia ryby alebo miesta parazistickej nákazy, alebo zlý chemizmus vody.

Liečenie: Ošetrite celú nádrž fungicídom na liečenie nákazy. Zistite pôvodnú príčinu rozšírenia plesne - napríklad zlé podmienky alebo zranenia po súbojoch - a odstránte ich.

 

Daktylogyróza

Príznaky: Namáhavé, alebo rýchle dýchanie, pri silnom napadnutí môže mať ryba sklené oči, zvýraznenú farbu, zapálené žiabre a je dezorientovaná v dôsledku zníženého prísunu kyslíka do mozgu. Ryba sa snaží obtierať žiabrové viečka o kamene, alebo iné predmety v nádrži, aby zmiernila svrbenie.

Príčina: Napadnutie žiabrovej sliznice alebo celého tela drobnými, veľným okom neviditeľnými červami.

Liečenie: Použite špeciálne liečivo, napríklad Sterazin, dostupné v akvaristických obchodoch. Vajíčka parazita sú veľmi odolné a Sterazin sa znovu musí použiť po ich vyliahnutí.

 

Jamky na hlave

Príznaky: Zmyslové póry na hlave a bočnej čiare sa zväčšujú a sä vyplnené bledým hnisom, exkrementy sú riedke, ostávajú pri análnom otvore. Chúlostivé sú diskusy. Podobné ochorenie bočnej čiary sa vyskytuje u morských rýb.

Príčina: Hexamitia, parazit, často sa vyskytujúci v čreve cichlíd a gurám.

Liečenie: Ošetrite nádrž liečivami Metronidazol alebo Dimetronidazol pred použitím zmiešanými s vodou, opakujte po troch dňoch, rovnako účinný je Entizol. Pri liečení priaznivo pôsobia vitamíny A, C, E.

 

Črevné parazity

Príznaky: Ryba v dobrom kondičnom stave postupne vyhladne, v ťažkých prípadoch môžu vyčnievať parazity z análneho otvoru. Objavuje sa najčastejšie na novo dovezených divých rybách. Nemusí sa prejaviť ani po niekoľkých dňoch. Všetko závisí od druhu parazita.

Príčina: Rôzne druhy črevných parazitov, ktoré poškodzujú tkanivo. Živia sa krvou a inými telovými tekutinami.

Liečenie: Poraďte sa s veterinárnym lekárom, ktorý predpíše vhodný odčervovací prostriedok, ktorý sa podáva s potravou. Ošetrite nádrž špeciálnym prostriedkom, ktorý ničí parazity.

 

Pijavice

Príznaky: Ryba sa obtiera o kamene, substrát, drevo. Parazitické červy vidno na koži, po dotyku sa skrátia.

Príčina: Pijavice sú prichytené na koži prísavkami. Dospelý jedinec kladie vajíčka na kamene alebo rastliny, po vyliahnutí mladé hľadajú nového hostiteľa.

Liečenie: Pri slabej invázii odstránte pinzetou pijavicu a miesto prichytenia ošetrite antiseptikom. Pri silnej invázii ošetrite nádrž alebo rybník Metriponatom, alebo Masetenom a vymente substrát.

 

Vypúlené oči

Príznaky: Oko vystupuje z očnej jamky a môže byť zapálené. Často sa objavuje vychudnutie rýb.

Príčina: Obyčajne zlý chemizmus vody alebo menšie poškodenie následkom bezohľadného zaobchádzania, alebo súbojov, čo má za následok zníženú odolnosť voči infekcii. Vypúlené oči spojené s vývojom zapálených uzlíkov za očami sú zvyčajne spôsobené bakteriálnou otravou krvi, tuberkulózou alebo parazitmi.

Liečenie: Upravte podmienky v nádrži, zotavovanie je pomalé. Predpisanými antibiotikami liečte otravu krvi. Tento stav, pokiaľ je spôsobený tuberkulózou alebo parazitmi, je neliečiteľný. Poškodené ryby odlovte a zničte.

 

Biely povlak kože

Príznaky: Matné sfarbenie s veľmi jemným sivobielym povlakom slizu po celom tele. Tiež môže byť zreteľné poškodenie žiabier alebo celková slabosť. Ryby sú nepokojné, obtierajú sa o rôzne predmety, aby sa zbavili svrbenia.

Príčina: Zlé chemické zloženie vody spôsobuje rozpad slizu, čo umožňuje inváziu parazitov. 

Liečenie: Tieto parazity sú veľmi odolné, ale včasné liečenie je ľahké. Rybu liečte krátkodobým formaldehydovým kúpeľom, ale pod dohľadom odborníka.

 

Ochorenie plynového mechúra

Príznaky: Chorá ryba stráca rovnováhu, pláva hore bruchom alebo bokom.

Príčina: Poškodenie alebo zničenie plynového mechúra bezohľadným zaobchádzaním, alebo dôsledkom súbojov, druhotná bekteriálna infekcia, zlý chemizmus vody.

Liečenie: Je ťažké zistič príčinu. Pri bakteriálnom ochoremí zlepšite chemizmus vody a použite antibiotiká. Pokiaľ je podozrenie na vonkajšie príčiny, umiestnite rybu v karanténnej nádrži s plytkou vodou. Ak sa do týždňa nezlepší zdravotný stav ryby, uvážte, či nie je lepšie rybu zlikvidovať.

 

Piscinoodinióza

Príznaky: Bledé, 0,1 mm veľké bodky na tele a plutvách rýb, ťažšie dýchanie s rýchlymi pohybmi žiabrových viečok. Aby sa ryba zbavila svrbenia, môže sa obtierať o predmety.

Príčina: Parazity Piscinoodinium alebo Amyloodinium prenikajú do buniek pokožky.

Liečenie: Používa sa malachitová zeleň a modrá skalica. Obidva prípravky sú pre bezstavovce toxické a preto sa musia z nádrže premiestniť. Z filtra odstránte aktívne uhlie, ktoré môže liečivo z vody akumulovať. Nádrž zatieňte, aby parazity nevyužívali slnečné lúče.

 

Krupica

Príznaky: Na tele a plutvách sa objavuje až 1 mm veľká biela krupica. Za 3 - 4 dni sa ich počet rýchlo zvyšuje. Veľmi postihnuté ryby ťažko a rýchlo dýchajú.

Príčina: Ichthyophthírius pri sladkovodných rybách. Bežný parazit, ktorý žije pod pokožkou. Pri roznožovaní opúšťa telo ryby a na dne sa mení na cystu. Vstupnou bránou pre druhotnú infekciu je otvor v koži. Z cysty sa uvoľní veľké množstvo zárodkov, ktoré napádajú ďalšie ryby.

Liečenie: Použite špeciálne liečivá, ktoré zničia zárodkyuvoľnené z cýst, v iných štádiach je liečenie neúčinné. Pred tým však z nádrže odstráňte aktivné uhlie a bezstavovce.